promosyon-urunleri

Promosyon, en bilindik anlamıyla özendirme anlamını taşımaktadır. Her sektördeki firmanın, karşılarında bulunan ve müşterileri olma potansiyeline sahip firmalara kendi şirket bünyelerini tanıtma amaçlı ve tanıtımın yanında kendi ürünlerini de pazarlama amaçlı yaptıkları tanıtım hareketlerinin toplamına promosyon adı verilmektedir. Günümüzde her sektörde sayısız promosyon ürünü bulunabilmekte ve şirketler kendi skalalarına göre promosyon ürünü üretebilmektedirler. Özellikle reklam sektörünün dahil olduğu bu promosyon dünyasında, her çeşit firmanın promosyon olarak tasarladığı ürünler kendi şirket politikalarına uygun olarak düzenlenmektedir. Örneğin; günlük hayatımızda kullandığımız bir çok ürün (araba anahtarlığı, kalem, not kağıtlar vb.) promosyon ürün olma özelliğini taşımaktadır. Biz bu ürünlere çok dikkat etmesek bile, şirketler bilinçaltı oluşturabilmek adına sık sık bu promosyon ürünlere başvurmaktadırlar ve bu çok büyük bir reklam sektörü oluşturmaktadır. Amaç olarak promosyonla yapılmak istenen bir ürünün en geniş kitleye ulaşacak şekilde tanıtımının yapılması ve o ürünün ilerleyen dönemlerde bir sürüm oluşturarak satılmasını sağlamaktır. Aynı şekilde marka değerini yükseltmek de promosyon sayesinde gerçekleştirilmektedir. Promosyon, kendi içerisinde de bir çok destek çalışmayla iç içe geçmektedir.

Örneğin; bir ürünün promosyonu yapılırken yanına da bir başka ürün eklenebilir. Toptancıların belirli bir miktar deterjan almaları durumunda kendilerine cumhuriyet altını hediye edilmesi ya da belirli bir miktar hazır kahve alanların yanında kahvenin logosunun basılı olduğu kupanın hediye edilmesi promosyonun başarılı örneklerindendir. Promosyonla birlikte verilen mesaj, promosyon dahilinde olan ürünün önemli bir reklam aracı olabilmektedir. Çünkü bu mesaj, ürünün kendi reklam mesajı da olabilme özelliğini taşımaktadır.

Promosyon yapılmasının amacı

Bir kurumun promosyon yapmasının temel ihtiyaçları promosyon yaptığı gruba hitap şeklini belirlemek ve bu grupları neye göre oluşturacağına karar verme mekanizmasını oluşturmaktır. Bu ihtiyaçlara göre oluşan promosyon amaçları ise şunlardır;

Tüketici olan grubun kendi ürünlerini daha fazla satın almasını sağlama

Satış gücüne daha fazla destek yaratma

Kendi ürünlerinin pazarlanma stratejilerinde kendilerine destek gruplar ve şirketler oluşturma

En çok kullanılan promosyon örnekleri

Ajanda, klasör, defter, kalem, bloknot, kağıtlık, ahşap masa seti, fotoğraflık, masa saati, dosya, evrak dosyası, sunum dosyası, çanta, evrak çantası, kalem, tahta kalemi, tükenmez tahta tebeşiri, tahta silgisi, kalemlik, takvim, duvar saati, bardak, termos bardak, kupa, porselen kupa, şapka, t-shirt, bayrak, plaket, flama, kristal plaket, anahtarlık, dijital ürünler vb.

Oto Paspası

Saat Çeşitleri

Oto Kokusu

Takvim

Ajanda

Bardak Fincan Tabak

Anahtarlık

Çakmak

Kalem